MENU...
Facebook
hexade.com

Kolor

Dotarliśmy w naszych rozważaniach do problematyki koloru. Teorii jest wiele. Niektóre ze sobą sprzeczne ale postaram się zebrać materiały w całość i przedstawić Ci w telegraficznym skrócie podstawy. Kolor na pewno jest najsilniejszym bodźcem wzrokowym. 

Teraz w świecie pełnym elektronicznych środków masowego przekazu, przeżywa swój triumf. Jest czynnikiem o powszechnie uznanej wielostronnej doniosłości, którego znaczenie sięga aż dziedziny terapii. Według Marii Rzepińskiej ("Historia koloru w dziejach malarstwa europejskiego" wyd. Arkady) najważniejszą przyczyną obecnego zainteresowania problematyką barwy jest odkrycie jej funkcji psychologicznej w życiu i pracy. Różne są interpretacje koloru - znów to podkreślę - zależą one od kręgu kulturowego. Na przykład ogromne różnice w definicji pojawiają się między kulturami Azji a Europy. Konkretny przykład: kolor żałoby - w naszej kulturze to czarny, w kręgach kulturowych Dalekiego wschodu to biały. Barwa jest ostatnim bardzo ważnym elementem budowy obrazu - to jakiego koloru używasz będzie decydowało o tym jak twój obraz zostanie odebrany. Wybór kolorów jest często nieświadomy. Zależy to od naszego nastroju, poglądów, przekonań a są też i tacy, którzy twierdzą, że od chorób jakie przebyliśmy bądź przebywamy. Przygotowałem zestawienie interpretacji, ale nawet ja nie ze wszystkimi się zgadzam zaznaczam więc, że zebrałem najczęściej powtarzające się interpretacje w teorii sztuki.

Żółty
Znaczenie: aktywność umysłowa, intelekt, rozsądek. Jasnożółty: żółty (intelekt) plus biały (oświecenie) oznacza światły, oświecony umysł. Kolor ten oznacza też filuterność, figlarność, swawolę, żartobliwość, światło, kreatywność, ciepło, serdeczność, żywość, uniesienie oraz lekkie nastawienie do życia. Żółty ma także wiele negatywnych znaczeń. Między innymi zazdrość, zdradliwość, tchórzostwo, starzenie się i chorobę.
 
Czerwony
Znaczenie: radość, agresja, zwierzęce pożądanie, radość. Czerwień to także reprezentant miłości i nieskażonego zdrowia.
 
Niebieski
Znaczenie: duchowość, religijność, sztukę, kulturę, filozofię, chęć do życia. Ciemnoniebieski (niebieski + czarny): negatywny sposób na życie, zabobon, straszliwe formy religii. Jasnoniebieski (niebieski + biały): nadzieja / wiara. Kojący kolor niebieski oznacza wrażliwość, lojalność i oddanie naturze.
 
Zielony
Znaczenie: harmonia, natura i uczucie spełnienia. Zieleń kojarzona jest z powrotem do życia, po pozbawionej kolorów zimie. Symbol żyzności i wzrostu, obfitości, zasobności, dostatku, urodzaju. Kiedy myślimy o naturze, obrazy wyobraźni malowane są w 99% kolorem zielonym. Ciemnozielony lub zestaw zielonego z czarnym oznacza zazdrość i współzawodnictwo.
 
Pomarańczowy
Znaczenie: przedsiębiorczość, ambicję, (połączenie czerwonego i żółtego). W folklorze kojarzony z ogniem, pożarem, płomieniami, pożądaniem, animuszem, podnieceniem, przygodą i zdrowotnością. Kolor kojarzony z energią.
 
Purpurowy
Połączeniem czerwieni i błękitu, od czasów starożytnych kojarzony z dostojnością i królewskością. Purpura symbolizuje moc, władzę, szacunek i bogactwo. Wykorzystywany do ozdoby przez cesarzy, przywódców wojskowych i innych wysokich rangą oficjeli. Ciemna purpura to powaga, fiołkowy: cierpliwość, liliowy: odpowiedzialność, indygo to jasnowidzenie.
 
Różowy
Znaczenie: miłość, potrzeba bezwarunkowej miłości, zwykle miłość matczyna lub miłość do matki.
 
Szary
Znaczenie: brak zaangażowania, brak pewności, depresja.
 
Brązowy
Znaczenie: zwyczajność, rozsądek, także nieoświecenie, zaprzeczenie duchowości, negatywny materializm.
 
Biały
Znaczenie: nadzieja, wiara, czystość, perfekcja, zaufanie, oświecenie. Biały jest też słownym zaprzeczeniem jakichkolwiek kolorów. Kiedy zostaje połączony z innym kolorem, dodaje pozytywnych cech i uszlachetnia. Biały może być kojarzony z dumą, nieugiętością, perłowa biel może oznaczać dar jasnowidzenia.
 
Czarny
Znaczenie: wszystko co negatywne, szczególnie strach, niepokój, nienawiść, złość, winę, depresję (brak nadziei / wiary). Czerń odbierana jest jako kolor absorbujący wszelkie światło, nie odbijające żadnych jego promieni. Zestawiany z innymi kolorami dodaje im samych negatywnych cech. Czerń z bielą oznacza nietolerancję.

Tym felietonem kończę cykl na temat teorii obrazu. Zbiorę jeszcze raz wszystkie pięć tekstów w formę pliku PDF będzie do pobrania na moim blogu. Jeżeli będę miał odrobinę czasu to uzupełnię niektóre fragmenty tekstu - ale o tym na pewno Cię powiadomię.

Zobacz Też...